0.4 C
Kyiv

Борг у 5 млрд, СІЗО та закордонні поїздки: як банкір Яценко уникнув арешту активів і яку роль відіграв Монобанк

Історія створення Монобанку така ж цікава як і осіб, які його створили. А знайомство буде з новими та старими власниками, що перебувають, хто де – під слідством та у розшуку, за розкрадання 132 млн гривень Приватбанку. Серед них Людмила Шмальченко та Володимир Яценко, який намагався зірвати торги на 5 млр. гривень та сьогодні запускає “гелікоптери” проти Привату. Серед власників Монобанку фігурує і ексрегіонал Сергій Тігіпко. Тож поки Монобанк волонтерить та працює для перемоги, аналітики СтопКору поцікавилися бекграудом фінустанови, що може викликати певний сумнів.

Одним із найуспішніших на сьогодні проєктів в Україні називають саме Монобанк. Це зручна фінансова установа без відділень та черг, що зазвичай втомлюють. Проте в інтернет просторі Монобанк називають наслідком націоналізації Приватбанку. Тобто коли Приват почати націоналізовувати менеджери Ігоря Коломойського швидко підсуєтилися та створили інший приватний банк. Журналісти СтопКору вирішили самі познайомитися і своїх читачів проінформувати, хто ж ці висококласні менеджери, що стали засновниками Монобанку. Адже Національний банк може наступити на ті ж граблі, що і у випадку з Приватбанком і кошти знову “попливуть” у невідомому напрямку, а от клієнти разом з банком підуть на дно.

Майже детективна історія з літаками та переписуванням активів у СІЗО

Розпочнемо знайомство із власниками Монобанку, тобто з тими людьми, які саме стояли біля його створення. Один із найскандальніших менеджерів – Володимир Яценко, раніше заступник голови правління Приватбанку, якому було оголошено підозру у справі розтраті коштів Приватбанку.

Володимир Яценко

Але коли вже пан Володимир хотів покинути Україну чартерним рейсом літака Коломойського з досить романтичною назвою “Роза Вітрів”, його затримали. За інформацією Бабеля дані порталу FlightAware свідчать, що летіти він мав у швейцарське місто Берн. Але Яценко успішно, так як майже всі небідні, швидко вийшов під заставу у 52 млн. гривень. Проте хто вніс цю суму залишилося невідомо для історії.

І ось тобі знову – Яценко таки за другим разом успішно покинув Батьківщину. Як же так вийшло, що така велика справа розвернення літака прямо у повітрі завдяки спільній роботі керівника групи детективів та Директора НАБУ зазнала знов краху?

Володимир хотів покинути Україну чартерним рейсом літака

А навіть дуже просто – у березні 2022 року закінчився термін дії обов’язків, накладених судом на Яценка. Оскільки, за оцінками правоохоронних органів, він не ухилявся від правосуддя, нові обмеження до нього не застосовувались. І Яценко не гаючи часу спокійно покинув рідні українські простори і виїхав за кордон, скориставшись статусом особи з інвалідністю другої групи. Питається, для чого тоді було це шоу із затриманням, яке транслювали мало не всі ЗМІ.

Але не тільки тут “прокололися” правоохоронці. Якимось чином уже після затримання Володимир Яценко успішно переписав свої статки на родину. Тож ввечері 22 лютого цивільна дружина отримала корпоративні права в декількох компаніях. Доньці Ганні також пощастило, їй перейшли великі активи у двох аграрних компаніях: “Улянівка агро” (23 об’єкти нерухомості, 500 земельних ділянок і 17 автомобілів).

Доньці Яценко Ганні також перейшли активи у двох аграрних компаніях: ''Улянівка агро''

та “Машівка агро альянс” (28 об’єктів нерухомості, 2483 земельних ділянок і 64 автомобілі). Також Ганні Яценко перейшла частка компанії у розмірі 32,5 мільйони гривень.

Ганні Яценко перейшла частка компанії у розмірі 32,5 мільйони гривень.

Але цікаво те, що все відбувалося у той час, коли затриманий банкір перебував в ізоляторі тимчасового тримання. За інформацією журналістів “Української правди”, компанії переписувалися на підставі нотаріальної довіреності, яку Яценко підписав, ймовірно, напередодні затримання в “Борисполі”. Проте зазвичай, коли розглядається така корупційна справа, то одразу ж після затримання підозрюваного детективи НАБУ накладають заходи забезпечення, а саме арешт на майно та активи підозрюваного. І це саме для того, щоб затриманий не міг переписати їх на інших людей. Тоді як пояснити цю ситуацію – службове недбальство, чи так було потрібно для когось?

Яценко веде юридичну війну проти Приватбанку

Але ж як невдало закінчилась історія його подорожей по Австрії. У вересні 2023 року Володимира Яценка таки взяли під варту силовики. Проте уже на даний час Пан Яценко нездався. Він і далі пробує прямо таки веде юридичну війну проти банку. Телеграм-канал “Батальйон Монако” називає її “гелікоптер”.

Що ж це за така схема? Група юристів на чолі з Володимиром Яценком подала чотири позови від АТ “Інгосстрах”, колишньої страхової компанії банку, про відібрання застави – зернового термінала. До речі більшість акціонерів “Інгосстраху” навіть не знали про ці оборудки. Адже уже кілька років керівництво компанії на чолі з головою правління Клименком П.О. не скликало зборів, не звітувало.

Як пишуть у “Батальйон Монако”, Яценко знову ж не здався. Він подав за п’ять днів до Господарського суду Дніпропетровської області п’ять майже однакових позовів без судового збору (справи №904/4569/24, №904/4556/24, №904/4693/24, №904/4673/24, №904/4692/24). Так от цю схему називають “гелікоптером”, у такий спосіб відбувається маніпуляція автоматичним розподілом справ для отримання “потрібного” судді.

А ще рік назад, щоб уникнути сплати боргу в квітні 2023 року команда юристів на чолі з Володимиром Яценко – через підконтрольних кредиторів розпочала банкрутство ТОВ “Боріваж”. Адже саме це підприємство має борг у 5 млрд. гривень перед державним “Приватбанком”.

Проте Олега Гороховський, власника Монобанку навіть не насторожує можливість відношення пана Яценка до його фінансової установи, адже у своєму інтерв’ю він навіть не заперечує, що таке може бути. Він лише говорить, що пакет Яценка був переданий його дружині. Та й не дивно, адже ці люди добре знайомі. Вони колеги по Приватбанку з 1995 року. А в 2016 році разом пішли з роботи, коли почалася націоналізація банку через дефіцит коштів та ризик банкрутства. Тоді аудиторський звіт про фінансово-господарську діяльність “Приватбанку”, складений аудиторською фірмою Ernst&Young, показав, що 100 мільярдів гривень було виведено на понад 30 фірм, більшість із яких мають ознаки фіктивності. До речі Олег Гороховський тоді був на посаді першого заступника Голови Правління банку, а тому навряд чи не знав про оборудки.

50 мільйонів застави і ніхто не зможе знайти

Людмила Шмальченко – топменеджерка Приватбанку. Вона також була підозрюваною у крадіжці коштів Приватбанку, але от дивина – за неї також внесли заставу у розмірі 50 млн. гривень. Далі історія повторюється як в давніх добрих казках один і той же сценарій – випустили і знову шукаємо. Тож вже у 2023 році з’явилося повідомлення на офіційному сайті НАБУ, що розшукують Шмальченко Людмилу Олександрівну, 24.02.1968 року народження підозрювану у кримінальному провадженні № 12017040000000531 від 06.03.2017 за підозрою у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України.

Людмилу Шмальченко підозрюють у крадіжці коштів Приватбанку

Поки пані Людмила успішно переховується від міжнародного розшуку, Вищий антикорупційний суд 21 серпня 2024 року дозволив НАБУ проводити заочне розслідування стосовно колишньої заступниці голови правління ПриватБанку Людмили Шмальченко. Про це повідомляється в судовому реєстрі та на сайті Офісу генпрокурора.

Ухвала від 21.08.2024 № 991/7123/24 Вищий антикорупційний суд

Монобанк та історія його створення

А тепер повернемося до самого Монобанку. Він не є самостійним банком. Його розробник – компанія Фінтех Бенд (Fintech Band), засновниками якої були Олександр та Дмитро Дубілети (колишній СЕО “Привату” та на момент створення найбільший акціонер Fintech Band), Олег Гороховський, Михайло Рогальський, Вадим Ковальов та Володимир Яценко.

Розробник Монобанку компанія Фінтех Бенд (Fintech Band)

Проте ідея ідеєю, а для того щоб вона працювала потрібно було знайти банк-партнер. І ним став Universal Bank, власником якого є Сергій Тігіпко. І ой як співпало, саме він був власником та засновником того ж Приватбанку. Мало того бізнесмен Тігіпко вклав у розробку Монобанку 4 млн. доларів США. До речі пан Тігіпко свого часу був депутатом Партії регіонів. 16 січня 2014 року разом з однопартійцями він проголосував за так звані “диктаторські закони”, які були ухвалені з грубим порушенням регламенту і законодавчої процедури, обмежували права громадян, надавали органам державної влади більшу свободу дій у сфері покарання учасників акцій протесту та були направлені проти Євромайдану. Крім того у 2018 році відбулося злиття іншого банку Тігіпка АТ “Таскомбанк” з “дочкою” російського Сбербанку в Україні.

Так от можна вважати, що власниками Монобанку є Фінтех Бенд та група “ТАС”, тобто Сергій Тігіпко, оскільки саме він є засновником і основним акціонером Групи та за ліцензією його банку працює Монобанк.

Проте у вересні 2019 року Дмитро Дубілет перестав працювати над проєктом і покинув компанію Фінтех Бенд у зв’язку з посадою в Кабінеті Міністрів України.А от Людмила Шмальченко, якабула фінансовою директоркою Fintech Band, вийшла зі складу засновників компанії у 2021 році, коли уже отримала підозру.

Тож на сьогодні власником Фінтех Бенд є ще один із приватбанківських менеджерів – Олег Гороховський, колишній перший заступник голови правління. Відомий тим, що подавав позов проти приватизації Приватбанку, як Ігор Коломойський. Проте потім відізвав його. Пан Гороховський на сьогодні в Україні та допомагає як консультант Міністерству цифрової трансформації України розробляти мобільний додаток “Дія”. Сам Монобанк під час російського вторгнення став основним по збору волонтерської допомоги. Наприклад, у 2023, в середньому, українці робили 3,1 млн транзакцій на місяць, тоді як на початку березня минулого року поповнень було близько 158 тисяч на місяць. Проте з жовтня 2024 року поступило багато скарг саме від волонтерів про блокування рахунків, навіть волонтерських.

Скарги від волонтерів про блокування рахунків

І все б то було нічого, адже йде війна і перевірка необхідна та якось все таки насторожує бекграунд Монобанку та його співпраця з колишнім регіоналом. Адже Монобанк – це перш за все фінустанова, яка має усі персональні дані про кожного клієнта.

Аналітики СтопКору звернулися в свою чергу до Монобанку з проханням прокоментувати, чи має наразі установа якісь зв’язки з особами, що перебувають в розшуку, та з колишніми регіоналами. Додатково направили запит, щодо місця перебування пана Яценка, чи дійсно він наразі під вартою та чи справді він має групу інвалідності, що дозволило йому вільно виїхати за кордон.

Більше матеріалів

У Києві розслідують чергові “бюджетні розпили” при реконструкції та будівництві доріг

Нацполіція Києва розслідує можливі бюджетні “розпили” при реконструкції вул. Трускавецької та будівництві дороги до аеропорту в Жулянах. Замовниками виступали КК “Київавтодор” і КП “ДБШТС”....

В Одесі мерія віддає тендери на обрізку дерев фірмі батька комунальника

КП «Міськзелентрест» Одеської міської ради, де виконуючим обов’язки директора є Зураб Шонія (молодший), віддає тендери на обрізання дерев фірмі батька іншого комунальника. Про це редакція...

Голову міграційної служби Чернігівщини підозрюють у шахрайстві

На в.о. керівника управління міграційної служби Чернігівської області Юлія Кран відкрили кримінальну справу за ознаками шахрайства. Зі змісту провадження відомо, що в 2023 році жінка...

Коломойський Ігор Валерійович

Ігор Валерійович Коломойський, народився 13 лютого 1963 року в місті Дніпропетровськ (нині - Дніпро). Український олігарх, політик і колишній управлінець та співвласник групи "Приват". 2020 року,...

Родина заступника голови Південного відділення АМКУ володіє майном сумнівного походження

Родина заступника голови Південного міжобласного територіального відділення АМКУ Ірини Данич вже довгий час декларує майно, яке вона не могла офіційно придбати. Про це редакція 368.media ...

Мільйони в тіні, зв’язки з РФ та масштабне відмивання коштів: що відомо про нардепа Кісільова?

Ігор Кісільов – політик, якого останнім часом супроводжують численні підозри та скандали. Нардеп став об’єктом пильної уваги з боку антикорупційних органів через можливе незаконне...

Голова філії Сервісного центру МВС на півдні України не зазначає жодного авто та мешкає в маленькій квартирі

Начальник регіонального Сервісного центру  МВС в Одеській, Миколаївській та Херсонській областях Вадим Гулько не декларує ані володіння, ані користування жодним авто та живе у...

Слідчий поліції з Бучі став власником квартири за 4,5 млн гривень

Слідчій Бучанського управління поліції Київщини Артем Ярош, який є переселенцем з Луганщини, отримав від держави 4,5 млн гривень на квартиру у Софіївській Борщагівці. У декларації...

Співмешканець посадовця НАЗК приховує доходи, декларуючи мінімальну зарплату

Головний спеціаліст Національного агентства з питань запобігання корупції Толкачова Юлія Сергіївна, яка у 2023 році також декларувала дохід в АРМА на посаді начальника відділу...

Безугла Мар’яна Володимирівна

Безугла Мар'яна Володимирівна, депутат Верховної Ради України 9-го скликання (фракція "Слуга народу"). Місце народження Народилася 17 травня 1988 року, м. Київ. Освіта Закінчила Національний медичний університет імені О.О....