23.7 C
Kyiv

Розтрата бюджету на €30 млн і обіцянки: у чому підозрюють мера Нетішина Супрунюка

Останній місяць 2024 року виявився насиченим подіями для мера Нетішина Олександра Супрунюка. Спочатку, ввечері 4 грудня, йому офіційно оголосили підозру в межах кримінального провадження, пов’язаного із закупівлею дронів на понад 20 мільйонів гривень. Вже 9 грудня Шепетівський міськрайонний суд ухвалив рішення про нічний домашній арешт – з опівночі до п’ятої ранку. Однак апеляційний суд пішов ще далі: 16 грудня ухвалив рішення про відсторонення Олександра Олексійовича від займаної посади.

У чому підозрюють Супрунюка? Чому міська рада пише заяви на його підтримку, хоча нетішинська громада готова була висловити недовіру місцевій владі? І якою є доля 30 мільйонів євро, які посадовець на початку каденції обіцяв залучити для розвитку міста на Хмельниччині?

Олександр Супрунюк
Публічна заява міськради

Олександр Супрунюк очолює місто-супутник Хмельницької АЕС з 2014 року. Переміг на перегонах 2015-го. У 2020 році переобрався на посаду. Під час виборчої кампанії 2015-го, в агітаційних матеріалах підкреслювалось: за його плечима чимало здобутків.

Так виглядала агітація Супрунюка в 2015-му

Зокрема, програма кандидата включала:

  • реформу ЖКГ в місті;
  • отримання від Уряду додаткових 22,5 мільйонів гривень на лікарню;
  • залучення 30 мільйонів євро інвестицій.

Цікаво, що це за інвестиції, від кого та куди були спрямовані?

Насправді тут потрібно трохи підправити. Не “залучили”, а “могли залучити”. І ми розібрались – чому“, – зазначає журналістка.

Отже, у вересні 2015 року, коли передвиборча кампанія Супрунюка перебувала у гарячій фазі, у місцевій пресі неочікувано зʼявилась інформація про угоду з польськими інвесторами. Польські суб’єкти господарювання висловили бажання інвестувати в Нетішин чималі кошти. Усні та письмові домовленості були окреслені чотирирічним терміном, і йшлося про суму орієнтовно у 30 мільйонів євро.

Місцева преса писала про 30 млн євро інвестицій

Щоправда, в жодній зі статей не згадано, які саме польські компанії готові звести сміттєпереробний комплекс, бетонний завод, котеджі, парк розваг та багато іншого. Повідомляли лише про підписання угоди між фундацією Klub Biznesowy та двома місцевими компаніями.

Нетішин є містом-супутником Хмельницької АЕС

Чим відома ця організація?

Як з’ясували розслідувачі СтопКору, польська фундація – фактично просто бізнес-клуб, який може організовувати зустрічі, конференції та інші заходи. Однак такий бізнес-клуб не може самостійно інвестувати кошти.

Що представляє собою бізнес-клуб

Тож про які вкладення насправді йдеться у публікаціях? Чи у передвиборчій агітації достатньо було просто голосно заявити про “залучення 30 мільйонів євро інвестицій”?

Вже в 2017 році Нетішинська міська рада повідомила, що… “у 2015 році Нетішин вкотре відвідала польська делегація за посередництва “Klub Biznesowy” і висловила бажання інвестувати у будівництво сміттєпереробного комплексу. В силу різних причин окреслені домовленості з польськими суб’єктами господарювання призупинилися“.

У 2017 році на сайті міськради згадали про ''інвестиції''

Але що це були за причини? Якими були конкретні домовленості? Чи це все був популізм заради перемоги на виборах?

Для порівняння, обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку Хмельницького склав 26 мільйонів доларів за всі роки. Редакція СтопКору надіслала запит про залучені відстороненим наразі мером до Нетішинської міської ради інвестиції і отримали відповідь.

Відповідь мерії на запит СтопКору

Олександром Супрунюком на посаді міського голови було залучені кошти державного та обласного бюджету, на будівництво, капітальний ремонт обʼєктів соціального призначення, а також кошти міжнародних фінансових організацій, таких як U-LEAD, USAID, NEFCO для реалізації соціальних та енергозберігаючих проектів“, – ідеться в документі.

Щоб уточнити цю інформацію, журналісти розпитали особисто виконувача обовʼязків міського голови – секретаря міськради Івана Романюка. І ось що він відповів.

По NEFCO це був кредит. А не подаровані кошти. Це вважається інвестицією, у нас зовнішнє освітлення все було зроблено. Близько 14 мільйонів гривень залучено і виконано все освітлення міста. Плюс додано близько 120 точок освітлення додаткових по місту“, – запевняє службовець.

Іван Романюк

Медійники також поцікавились: чи побачив пан Романюк сам, як житель міста, куди було реалізовано 30 мільйонів євро? Однак наш співрозмовник лише посміявся і відмовився відповідати на це запитання.

На жаль, самого Олександра Супрунюка СтопКор так і не зміг розпитати про ці величезні кошти. Оскільки, в міській раді відстороненого чиновника, звісно ж, не було.

Як бачимо, прокуратура міцно взялась за чиновника і не обмежилась підозрою та нічним домашнім арештом, домігшись ще і його відсторонення від посади. А ми продовжимо стежити за перебігом подій у Нетішині та будемо висвітлювати їх у наступних матеріалах.

Сам Супрунюк незадоволений рішенням апеляційного суду

Нагадаємо, мер Нетішина Супрунюк офіційно отримав підозру у службовій недбалості. Йдеться про закупівлю дронів для ЗСУ, в яких постачальники-фаворити міськради використали комплектуючі неналежної якості. Міській владі також закидають інші сумнівні тендери і ймовірні махінації зі службовим житлом.

Більше матеріалів

Скандал у КМДА: Микола Поворозник та чиновники святкували в день жалоби

У Києві розгорівся скандал через гучне святкування, влаштоване першим заступником голови КМДА Миколою Поворозником та іншими столичними чиновниками в день національної жалоби 25 квітня....

Керівництво “Павлоградського хімічного заводу” затримали за постачання бракованих снарядів до ЗСУ

Служба безпеки України (СБУ) спільно з Міністерством оборони викрила схему постачання бракованих мінометних снарядів до Збройних Сил України (ЗСУ). Затримано генерального директора "Павлоградського хімічного заводу"...

Декларація Юрія Герасимова: мільйонні доходи та подарунок для дружини

ачальник Чернівецької митниці Юрій Герасимов подав декларацію за 2024 рік, розкривши доходи та майновий стан своєї сім’ї. Про це повідомив телеграм-канал "Absolution Leaks". Доходи Герасимова За...

Офшорні зв’язки та рейдерські атаки: що об’єднує нардепа Приходька і підприємця Багрія?

18 квітня 2023 року український кордон у пункті пропуску "Грушів" перетинає нещодавно придбана Toyota Scion. За кермом — двоє чоловіків: Даниїл Приходько, син народного...

Заступник директора департаменту КМДА Сергій Дубенко задекларував авто дружини за заниженою вартістю

Заступник директора департаменту територіального контролю міста Києва та начальник управління з паркування Сергій Дубенко вказав у декларації автомобіль дружини, набутий за значно заниженою вартістю....

Олена Хотенко та її зв’язки з фінансовими махінаціями: від «Інституту податкових реформ» до кримської піраміди

Депутатка Рівненської міськради від «Слуги народу» та засновниця ГО «Інститут податкових реформ» Олена Хотенко з 2017 року активно розвиває громадську діяльність. Її організація має...

ГО «Захист Селян» із Носівки допомогла сину нардепа та офшорному брокеру виїхати за кордон

Громадська організація «Захист Селян» із Носівки Чернігівської області, про яку мало хто чув, у квітні 2023 року організувала виїзд за кордон двох чоловіків під...

Ексчиновниця ДПС на Сумщині придбала люксове авто перед звільненням

Олена Хотенко, колишня керівниця управління ДПС на Сумщині та депутат Рівненської міськради від партії "Слуга народу", перед звільненням подала декларацію, в якій зазначила покупку...

Зволікання з укриттям у Нетішині: як місцева влада економила на безпеці дітей

У місті Нетішин, розташованому поруч із Хмельницькою АЕС, роками затягували облаштування укриття для дітей у місцевому академічному ліцеї. Попри готову проєктну документацію вартістю 9...

Колишнього керівника “Промоборонекспорту” звільнили від покарання через давність справи

Петра Стичішина, який у 2014-2015 роках тимчасово виконував обов'язки директора ДЗТІП "Промоборонекспорт", було визнано винним у незаконному присвоєнні 124 тисяч гривень у вигляді премій,...