1 C
Kyiv

Розтрата бюджету на €30 млн і обіцянки: у чому підозрюють мера Нетішина Супрунюка

Останній місяць 2024 року виявився насиченим подіями для мера Нетішина Олександра Супрунюка. Спочатку, ввечері 4 грудня, йому офіційно оголосили підозру в межах кримінального провадження, пов’язаного із закупівлею дронів на понад 20 мільйонів гривень. Вже 9 грудня Шепетівський міськрайонний суд ухвалив рішення про нічний домашній арешт – з опівночі до п’ятої ранку. Однак апеляційний суд пішов ще далі: 16 грудня ухвалив рішення про відсторонення Олександра Олексійовича від займаної посади.

У чому підозрюють Супрунюка? Чому міська рада пише заяви на його підтримку, хоча нетішинська громада готова була висловити недовіру місцевій владі? І якою є доля 30 мільйонів євро, які посадовець на початку каденції обіцяв залучити для розвитку міста на Хмельниччині?

Олександр Супрунюк
Публічна заява міськради

Олександр Супрунюк очолює місто-супутник Хмельницької АЕС з 2014 року. Переміг на перегонах 2015-го. У 2020 році переобрався на посаду. Під час виборчої кампанії 2015-го, в агітаційних матеріалах підкреслювалось: за його плечима чимало здобутків.

Так виглядала агітація Супрунюка в 2015-му

Зокрема, програма кандидата включала:

  • реформу ЖКГ в місті;
  • отримання від Уряду додаткових 22,5 мільйонів гривень на лікарню;
  • залучення 30 мільйонів євро інвестицій.

Цікаво, що це за інвестиції, від кого та куди були спрямовані?

Насправді тут потрібно трохи підправити. Не “залучили”, а “могли залучити”. І ми розібрались – чому“, – зазначає журналістка.

Отже, у вересні 2015 року, коли передвиборча кампанія Супрунюка перебувала у гарячій фазі, у місцевій пресі неочікувано зʼявилась інформація про угоду з польськими інвесторами. Польські суб’єкти господарювання висловили бажання інвестувати в Нетішин чималі кошти. Усні та письмові домовленості були окреслені чотирирічним терміном, і йшлося про суму орієнтовно у 30 мільйонів євро.

Місцева преса писала про 30 млн євро інвестицій

Щоправда, в жодній зі статей не згадано, які саме польські компанії готові звести сміттєпереробний комплекс, бетонний завод, котеджі, парк розваг та багато іншого. Повідомляли лише про підписання угоди між фундацією Klub Biznesowy та двома місцевими компаніями.

Нетішин є містом-супутником Хмельницької АЕС

Чим відома ця організація?

Як з’ясували розслідувачі СтопКору, польська фундація – фактично просто бізнес-клуб, який може організовувати зустрічі, конференції та інші заходи. Однак такий бізнес-клуб не може самостійно інвестувати кошти.

Що представляє собою бізнес-клуб

Тож про які вкладення насправді йдеться у публікаціях? Чи у передвиборчій агітації достатньо було просто голосно заявити про “залучення 30 мільйонів євро інвестицій”?

Вже в 2017 році Нетішинська міська рада повідомила, що… “у 2015 році Нетішин вкотре відвідала польська делегація за посередництва “Klub Biznesowy” і висловила бажання інвестувати у будівництво сміттєпереробного комплексу. В силу різних причин окреслені домовленості з польськими суб’єктами господарювання призупинилися“.

У 2017 році на сайті міськради згадали про ''інвестиції''

Але що це були за причини? Якими були конкретні домовленості? Чи це все був популізм заради перемоги на виборах?

Для порівняння, обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку Хмельницького склав 26 мільйонів доларів за всі роки. Редакція СтопКору надіслала запит про залучені відстороненим наразі мером до Нетішинської міської ради інвестиції і отримали відповідь.

Відповідь мерії на запит СтопКору

Олександром Супрунюком на посаді міського голови було залучені кошти державного та обласного бюджету, на будівництво, капітальний ремонт обʼєктів соціального призначення, а також кошти міжнародних фінансових організацій, таких як U-LEAD, USAID, NEFCO для реалізації соціальних та енергозберігаючих проектів“, – ідеться в документі.

Щоб уточнити цю інформацію, журналісти розпитали особисто виконувача обовʼязків міського голови – секретаря міськради Івана Романюка. І ось що він відповів.

По NEFCO це був кредит. А не подаровані кошти. Це вважається інвестицією, у нас зовнішнє освітлення все було зроблено. Близько 14 мільйонів гривень залучено і виконано все освітлення міста. Плюс додано близько 120 точок освітлення додаткових по місту“, – запевняє службовець.

Іван Романюк

Медійники також поцікавились: чи побачив пан Романюк сам, як житель міста, куди було реалізовано 30 мільйонів євро? Однак наш співрозмовник лише посміявся і відмовився відповідати на це запитання.

На жаль, самого Олександра Супрунюка СтопКор так і не зміг розпитати про ці величезні кошти. Оскільки, в міській раді відстороненого чиновника, звісно ж, не було.

Як бачимо, прокуратура міцно взялась за чиновника і не обмежилась підозрою та нічним домашнім арештом, домігшись ще і його відсторонення від посади. А ми продовжимо стежити за перебігом подій у Нетішині та будемо висвітлювати їх у наступних матеріалах.

Сам Супрунюк незадоволений рішенням апеляційного суду

Нагадаємо, мер Нетішина Супрунюк офіційно отримав підозру у службовій недбалості. Йдеться про закупівлю дронів для ЗСУ, в яких постачальники-фаворити міськради використали комплектуючі неналежної якості. Міській владі також закидають інші сумнівні тендери і ймовірні махінації зі службовим житлом.

Більше матеріалів

Будівництво дороги на Жуляни в Києві замовили за 1,47 млрд гривень без забезпечення фінансування

Під кінець 2024 року столиця замовила продовження будівництва дороги від проспекту Валерія Лобановського до міжнародного аеропорту «Київ» (Жуляни), який вже майже три роки не...

Як корупціонер і шанувальник закордонного відпочинку Михайло Янчук повернувся на керівну посаду під час війни?

Михайло Янчук, голова офісу НКЦПФР, нещодавно опинився в центрі скандалу через свій відпочинок у Фінляндії, який він оформлював як службове відрядження. Проте це лише...

61 мільйонів для “підземного картелю”: ще одного підрядника “Київського метрополітену” взяли під слідство

У столичній Нацполіції розслідують факти заволодіння бюджетними коштами при проведенні першої черги капремонту тунелів Святошинсько-Броварської лінії метрополітену. Нещодавно правоохоронці повідомили про підозру у вчиненні...

Від ФДМУ до оборонних контрактів: як Скоробагач і Гмирін заробляли на державному бюджеті України

Детективи Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) розслідують діяльність злочинної групи, яку очолювали Володимир Скоробагач і Андрій Гмирін. За даними Telegram-каналу "Джокер", ця група фактично...

Суддя, викритий на хабарі, залишається на посаді

Друга Дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя відхилила пропозицію Романа Маселка про звільнення судді Верхньодніпровського районного суду Дніпропетровської області Сергія Бурхана. Раніше НАБУ та САП викрили суддю...

Які зарплати у керівників культури у Лебедині?

До двох тисяч доларів на місяць отримують керівники сектору культури Лебединської міської ради. Водночас з цього ж відділу звільняють непокірних підлеглих, які отримують копійки....

Головний психіатр ЗСУ збагатився на понад 1 млн доларів

Служба безпеки України за сприяння Міністерства оборони та Головнокомандувача Збройних Сил України затримала головного психіатра Збройних Сил України, який є представником Головної Центральної військово-лікарської комісії...

У будинку мера Києва викрили нічний клуб для дорослих

У будинку, де проживає мер Києва, викрили нічний клуб для дорослих, який працював під назвою "Тутсі". За інформацією джерел, заклад організував перший заступник голови...

Чи будуватиме нову СЕС під Броварами підозрюваний у справі про розкрадання земель Міноборони?

З місцевих джерел журналістам СтопКору стало відомо, що в Броварському районі на території Великодимерської громади, ймовірно, планують збудувати чергову сонячну електростанцію. За попередньою інсайдерською інформацією,...

Елітний відпочинок чи обмін досвідом? Чиновниця КМДА Соловйова помічена в Іспанії в розпал оксамитового сезону

СтопКор продовжує досліджувати закордонні поїздки столичних посадовців та депутатів Київради під час війни. Як стало відомо журналістам, принаймні 26 службовців у період 2023-2024 перетинали кордон, обираючи...